Kataster a genealogia

Genealogické informácie z katastra nehnuteľností: Sprievodca

meradlo

Čo je kataster nehnuteľností?

Kataster nehnuteľností je verejný register a zároveň informačný systém obsahujúci geometrické určenie, súpis a popis nehnuteľností a údaje o právach k nim (vlastnícke práva, záložné práva, predkupné práva, vecné bremená, nájomné práva, práva vyplývajúce zo správy majetku štátu, obcí a vyšších územných celkov).

Kataster nehnuteľností tvoria katastrálne operáty usporiadané podľa katastrálnych území. Katastrálny operát je súbor dokumentačných materiálov (listy vlastníctva, katastrálna mapa, zbierka listín a pod.) obsahujúci údaje z jedného katastrálneho územia. Kataster nehnuteľností slúži najmä na ochranu práv k nehnuteľnostiam, daňové a poplatkové účely, oceňovanie nehnuteľností, ochranu poľnohospodárskeho a lesného pôdneho fondu, tvorbu a ochranu životného prostredia, ochranu nerastného bohatstva, ochranu národných a ostatných kultúrnych pamiatok, ako aj chránených území a prírodných výtvorov, ako aj na budovanie ďalších informačných systémov o nehnuteľnostiach. Údaje zapísané v katastri sú platné, pokiaľ sa nepreukáže opak.

Práva k nehnuteľnostiam sa do katastra zapisujú tromi spôsobmi: vkladom, záznamom alebo poznámkou. Vklad má právotvorné účinky, t. j. právo k nehnuteľnostiam vyplývajúce zo zmluvy vzniká, mení sa alebo zaniká až povolením vkladu. Záznam má na rozdiel od vkladu iba evidenčné účinky, zapisujú sa ním práva k nehnuteľnostiam, ktoré už vznikli, zmenili sa alebo zanikli zo zákona, rozhodnutím štátneho orgánu, príklepom na verejnej dražbe alebo na základe verejnej či inej listiny (napr. zápis dedičského osvedčenia). Poznámka slúži iba na dočasné vyznačenie skutočností týkajúcich sa nehnuteľnosti alebo osoby (napr. predbežné opatrenie súdu o zákaze nakladať s nehnuteľnosťou). V tejto súvislosti spomenieme ešte plombu, ktorá má preventívny účinok a ak je zapísaná v liste vlastníctva, signalizuje, že zapísané právo podlieha určitej zmene (napr. začalo sa katastrálne konanie o oprave chyby).

V katastri sa evidujú: katastrálne územia, pozemky, stavby spojené so zemou pevným základom, byty, rozostavané byty, nebytové priestory a rozostavané nebytové priestory, chránené časti prírody a krajiny a kultúrne pamiatky, práva k nehnuteľnostiam. Do katastra sa nezapisujú inžinierske stavby a drobné stavby, ktoré sú zobrazené len na katastrálnej mape parcelným číslom pozemku alebo mapovou značkou a označené kódom druhu a spôsobu využívania pozemku.

List vlastníctva je doklad preukazujúci vlastnícke vzťahy k nehnuteľnosti. List vlastníctva obsahuje číslo, názov okresu, obce a katastrálneho územia a skladá sa z troch častí:
V časti A. majetková podstata sú vypísané a špecifikované všetky nehnuteľnosti, ktorých sa list vlastníctva týka. V časti B. vlastníci a oprávnené osoby sa nachádzajú osobné alebo identifikačné údaje vlastníkov a oprávnených osôb, spôsob a dátum nadobudnutia nehnuteľností. V časti C. ťarchy môžu byť zapísané informácie, ktoré poukazujú na obmedzenie využitia nehnuteľností (napr. záložné právo, vecné bremeno, predkupné právo).

Prečo využívať kataster nehnuteľností pre genealogický výskum

Kataster nehnuteľností je jedným z najcennejších zdrojov informácií pre genealogický výskum, pretože poskytuje historické údaje o vlastníkoch nehnuteľností, ktoré môžu odhaliť dôležité rodinné väzby. Prostredníctvom katastrálnych záznamov je možné zistiť, kde a kedy predkovia vlastnili majetok, a dokonca odhaliť rodinné vzťahy, ako sú dedičské spojitosti, manželstvá alebo spoluvlastnícke väzby.

Tieto záznamy môžu genealógovi umožniť sledovať pohyby rodiny v rámci určitej oblasti alebo obce, pretože evidencia v katastri zaznamenáva nielen aktuálne vlastnícke vzťahy, ale aj historické údaje o predchádzajúcich vlastníkoch. Ak členovia rodiny žili na rovnakom mieste po generácie, kataster môže byť kľúčom k sledovaniu ich spoločného dedičstva a životných zmien, napríklad prostredníctvom predaja, darovania či dedenia majetku.

Kataster tiež poskytuje podrobnosti o obmedzeniach spojených s nehnuteľnosťami, ako sú záložné práva, vecné bremená či predkupné práva, čo prináša hlbší pohľad na právne aspekty majetku a osobné vzťahy medzi jednotlivými vlastníkmi. Takéto informácie sú cenné pre zostavenie podrobného rodokmeňa, ktorý zahŕňa nielen mená a dátumy, ale aj majetkové pozadie rodiny a jej sociálny status.

Vysvetlenie vzťahov medzi osobami na liste vlastníctva

List vlastníctva poskytuje dôležité údaje o vlastníckych a právnych vzťahoch k nehnuteľnostiam. Na jednej nehnuteľnosti môže figurovať viacero osôb, a ich vzájomné vzťahy môžu byť rôznorodé. Tieto vzťahy sa dajú identifikovať a vysvetliť prostredníctvom troch hlavných častí listu vlastníctva:

Časť A – Majetková podstata:

V tejto časti sú popísané nehnuteľnosti, na ktoré sa list vlastníctva vzťahuje. Uvádza sa tu typ nehnuteľnosti (napr. pozemok, byt) a jej charakteristiky, ale vzťahy medzi osobami tu ešte nie sú uvedené.

Časť B – Vlastníci a oprávnené osoby:

Táto časť obsahuje identifikačné údaje všetkých vlastníkov alebo osôb s právom na nehnuteľnosť. Pri každej osobe je uvedený spôsob a dátum nadobudnutia práv (napríklad dedičstvo, kúpa, darovanie), čo môže naznačovať rodinné alebo iné právne väzby medzi jednotlivými vlastníkmi. Ak je na nehnuteľnosti viacero spoluvlastníkov, ich podiely môžu byť vyjadrené percentuálne, pričom je možné rozlíšiť aj formy spoluvlastníctva, ako sú podielové alebo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Časť C – Ťarchy:

V tejto časti sa evidujú obmedzenia a zaťaženia týkajúce sa nehnuteľnosti, ako sú záložné práva, vecné bremená, predkupné práva či iné právne záväzky. Takéto zápisy môžu odrážať právne vzťahy medzi vlastníkmi a tretími osobami alebo medzi spoluvlastníkmi, čím dodávajú kontext právnym vzťahom na danej nehnuteľnosti.


Vzťahy medzi osobami na liste vlastníctva môžu naznačovať rodinné spojenia, ako napríklad dedičstvo, spoluvlastníctvo v rámci rodiny alebo spoločné investície. Genealogický výskum môže prostredníctvom analýzy týchto vzťahov odhaliť skryté súvislosti medzi jednotlivými členmi rodiny, majetkové transakcie alebo dôvody rozdelenia majetku medzi dedičov.

Postup na získanie údajov z katastra pre genealogické účely

Hľadanie začnite kliknutím na stránku https://zbgis.skgeodesy.sk

celkový pohľad na kataster

Zadajte do vyhľadávania meno obce a kliknite na zámok.

výber obce a jej uzamknutie

Do toho istého poľa začnite písať prezvisko osoby. Ak by bolo osôb priveľa môžete pridať aj krstné meno.

hľadanie osoby podľa začiatočného písmena

Teraz buď kliknite na osobu ktorú vám ponúka, alebo stlačte enter a v ružovej časti okna budú vypísané všetky osoby ktoré vyhovujú vášmu zadaniu.

výber osoby

Teraz už zostáva vybrať či chcete vidieť kde sa nachádza dom alebo pozemok ku ktorému sa list vlastníctva vzťahuje.

výber podľa LV

Teraz ešte kliknúť na zobrazeni úplného LV aj s osobami ktoré majú podiel k vlastníctvu. Zlomky vám pomôžu určiť vzťah medzi osobami.

zobrazenie úplného LV

Zlomky a odhad rodovej príbuznosti

Na liste vlastníctva je v poslednom stĺpci uvedený zlomok vlastníctva k celku. Tento zlomok môže poskytnúť informácie o vzťahoch medzi jednotlivými vlastníkmi, pretože vyjadruje ich podiel na nehnuteľnosti. Tieto podiely môžu byť cenným zdrojom informácií pre genealogický výskum, ale vyžadujú analýzu aj ďalších údajov, ako sú priezviská, dátumy narodení a spôsob nadobudnutia vlastníctva.

Existujú prípady, kde zlomky majú minimálnu vypovedaciu hodnotu – napríklad pri pozemkoch pod bytovými domami, kde vlastníctvo každého majiteľa bytu predstavuje zanedbateľnú časť celku a nesúvisí s priamymi rodinnými vzťahmi.

Príklady interpretácie zlomkov na určenie príbuzenských vzťahov

1. príklad :

Vlastníci a ich podiely:

  • 1. vlastník 1/5
  • 2. vlastník 1/5
    • 3. vlastník 1/25
    • 4. vlastník 1/25
    • 5. vlastník 1/25
    • 6. vlastník 1/25
    • 7. vlastník 1/25
  • 8. vlastník 1/5
  • 9. vlastník 1/5

Interpretácia: Z uvedeného rozdelenia podielov je možné dedukovať, že vlastníci s podielom 1/5 (1., 2., 8. a 9. vlastník) sú pravdepodobne súrodenci. Podiel 1/5 pre každého z nich naznačuje rovnaké dedičské právo, pravdepodobne po spoločnom rodičovi alebo rodičoch. Vlastníci s menším podielom 1/25 (3., 4., 5., 6. a 7. vlastník) môžu byť deti jedného zo súrodencov, čo z nich robí synovcov a netere prvých štyroch vlastníkov. Nižší podiel naznačuje, že nehnuteľnosť zdedili v menších častiach, čo môže znamenať, že dedili po jednom z pôvodných spoluvlastníkov.

2. Príklad: Rodičia a deti

Vlastníci a ich podiely:

  • 1. vlastník: 1/2 (pravdepodobne rodič)
    • 2. vlastník: 1/4 (pravdepodobne dieťa)
    • 3. vlastník: 1/4 (pravdepodobne dieťa)

Interpretácia: V tomto prípade prvý vlastník s podielom 1/2 pravdepodobne predstavuje rodiča, zatiaľ čo ďalší dvaja vlastníci s podielom 1/4 sú deti. Podobné rozdelenie je časté v dedičských situáciách, kde pozostalý rodič získa polovicu majetku a deti si delia zvyšnú polovicu rovným dielom.

3. Príklad: Bratranci a sesternice

Vlastníci a ich podiely:

  • 1. vlastník: 1/6
  • 2. vlastník: 1/6
  • 3. vlastník: 1/6
    • 4. vlastník: 1/12
    • 5. vlastník: 1/12
    • 6. vlastník: 1/12
    • 7. vlastník: 1/12
    • 8. vlastník: 1/12
    • 9. vlastník: 1/12

Interpretácia: Vlastníci s podielom 1/6 (1., 2., 3. vlastník) môžu byť súrodenci, ktorí zdedili po spoločných rodičoch. Menšie podiely 1/12 (4. až 9. vlastník) môžu patriť bratrancovi a sesterniciam alebo deťom pôvodného súrodenca, ktorý zomrel a po ktorom jeho deti dedili v menších zlomkoch.

Zhrnutie

Pri genealogickom výskume je dôležité skúmať zlomky na liste vlastníctva v kontexte s ďalšími údajmi, ako sú dátumy narodení a priezviská. Tento prístup umožňuje genealógom presnejšie určiť príbuzenské vzťahy medzi jednotlivými vlastníkmi a identifikovať rodinné línie, ktoré by inak zostali skryté. Takéto záznamy predstavujú cenný zdroj informácií o tom, ako sa majetok prenášal medzi generáciami, čo môže významne obohatiť genealogický rodostrom. Príjemné dlhé zimné večery pri hľadaní.

Exteré zdroje

Kataster nehnuteľností | MAPKA

iKatastr CZ