Navody a postupy

Dezoomify a genealógia


Mnohí z vás sa stretávate na internete dokumentami, mapami, obrázkami, ktoré sa nedajú priamo stiahnuť. Ich uloženie nie je na konkrétnej url alebo máte iba url k jednotlivým mozaikovým hladinám. Sťahovať ich v tomto stave nemá zmysel, pretože to nestojí za námahu skladať to v grafickom programe do výsledného produktu.

Poniektorí z vás sa uchyľujú k printscreenu obrazovky po stlačení tlačítka F11, aby bol obraz čo najväčší. Prípadne si k počítaču pripojíte televízor s rozlíšením 4K alebo viac a tak získate dokument v rozlíšení pri krotom už dokážete čítať aj písaný text. Sám som takto začínal. Pri takejto mravenčej práci som začal hľadať ako si prácu zjednoduším.

Jedno z riešení ktoré som našiel bol softvér od Dezoomify. Postup pri práci s ním tu uvádzam.

nastavenie firefoxu pre stiahnutie súboru

Do prehliadača Firefox si nainštalujete Dezoomify rozšírenie. Objaví sa vám ikona lupy v hornom menu. Stránku na ktorej máte mozaikový obrázok kliknete na ikonu lupy. A potom stránku znovunačítate. Na ikone lupy sa vám objaví číslica. Teraz posledný krát kliknite na ikonu lupy a dostanete sa na nové okno už s presmerovaním na dezoomify stránku.

po presmerovani na dezoomify

Tu kliknete na tlačítko a obrázok sa začne vyskladávať. A pokračujete ďalším bodom postupu. Pre tých z vás ktorý si nechcú aplikáciu inštalovať sem vložia pramo url zo stránky ktorá obsahuje obrázok.

ulozenie suboru

Teraz máte obrázok načítaný v plnom rozlíšení. Mohli ste vidieť, ako sa obrázok z jednotlivých polygónov zostavoval. Ak sa obrázok nestiahne kompletne tak refrešnite stránku. Na obrázok už iba kliknite pravým tlačítkom myši a zvoľte možnosť ULOŽIŤ AKO.

stiadnuty plny subor

Tu vidíte ako vyzerá obrázok v plnom rozlíšení.