Počas získavania kópie dokumentov som sa často stretol s nemožnosťou ich zapožičania domov a naskenovania. Či to už bolo z obavy vzdialených príbuzných prípadne iných dôvodov. Keďže fotoaparát je už bežnou súčasťou každého z nás v mobilnom telefóne, pohrával som sa s myšlienkou, ako využiť túto možnosť a získať skeny dokumentov k sebe. Navyše v prípade použitia fotoaparátu s dostatočným rozlíšením zhotovím snímku za výrazne kratší čas, ako je tomu v prípade skenovania. Ak je daným dokumentom kniha, nemusím neustále zdvíhať dokument a prevrcať list, ale iba listovať a stláčať drôtenú spúšť. Potom z času na čas skontrolovať skontrolovať či je dokument zaostrený alebo kniha podložená tak, aby sa jej nelámal chrbát. Aj keď som nepoužil fotenie mobilným telefónom, je možné urobiť prípravok na prichytenie. Ja som použi svoj fotoaparát Canon 5D MK II, ku ktorému viem pripojiť rôzne nádstavce, redukcie a iné príslušenstvo aj mnou vyrobené.
Napadlo mi použiť rampu, ktorá drží hlavu foto zväčšováku od firmy Meopta a k nej som si vyrobil redukciu na prichytenie fotoaparátu. Redukcia má na jednej strane kruhovú rybinovú drážku a na druhej fotografický závit. K fotoaparátu som pripojil drôtenú spúšť, aby som zo sedu dokázal nepretržite fotiť dokumenty aj celé hodiny ak je to potrebné. Jedine na čo sa treba ešte pripraviť, je bolesť chrbátu.
Kvalita získaného snímku závisí od viacerých faktorov. Tými sú použitý fotoaparát, objektív, zvlnenie dokumentu, osvetlenie. Fotoaparát doporučujem minimálnym rozl9šením 10 megapixels. V prípade fotenia fotiek 16 megapixels so zapnutým snimania do nekomprimovaného RAW formátu. JPG používajte iba ak nepotrebujete ďalej spracúvať skeny. Čo sa týka objektívu používam zoomovací 28-70, ale ten musím pricloniť, pretože nemá pri okrajoch dobrú kresbu. Doporučujem preto použiť pevné sklo "ako sa objektívom bez zoomu hovorí" 35mm alebo 50mm. Tieto majú krajšiu krezbu s minimálnou deformáciou aj pri použití medzikrúžkov. Samozrejme dá sa použiť aj makroobjektív. Ak je dokument zvlnený natoľko že sa nedá priclonením zaostriť doporučujem prekryť ho sklom. V tomto pripade ale doporučujem postup ako pre fotenie fotografii.
Otočením konzoly o 180 stupňov je možné fotiť dokumenty do veľkosti A0, ako sú plány a mapy. Vtedy je objekt umiestnený na zemi a fotoaparát na stole.
V prípade skenovania fotiek je postup o niečo náročnejší. Oproti listinným dokumentom, kde nehrozia odlesky sú fotky na ne citlivé. Polarizačným filtrom sa dajú potlačiť iba niektoré, a tak som si pomohol odtienením. Fotky kladiem na podložku polepenou čiernym semišom. Ak je fotka veľmi zvlnená tak ju zaťažím tabuľkou číreho skla. Na miesto pôvodnej rosnice som si vyrobil držiak čierneho súkna, ktoré podopierajú lúče z vyhodeného dáždnika. Takto vyrobené tienidlo mi potláča parazitné svetlo ktoré prichádza pod malým uhlom zo strany fotoaparátu. Navyše ak fotím staré fotky, ktoré neboli v ustalovači dostatočne dlho a prepláchnuté a majú čierne plochy vyblednuté, tak ztmavnú.
Ak nemáte pri fotení dostatok svetla nevadí. Fotka nebude ani pri dlhšej expozícii roztrasená. Ale ak je potreba tak po stranách môžete rovnomerne prisvietiť, aby ste mohli použiť nižšie ISO a mali tak nižší šum.
Aktualizácia 20.1.2024